Amoristkören

Bättrad den 17-06-03 kl. 10:34. Denna artikel publicerades första gången den 17-05-27 kl. 12:00 på WWW.AMORISM.CC.


I Amoristkören™ sjunger vi körmedlemmar härliga sånger som vi gillar. Alla körmedlemmar är välkomna att samtala om sångernas filosofiska innehåll (emellanåt). Samtal och yttrandefrihet finns för alla medlemmar. Idéerna i amorism® prioriteras, nämligen artighet, välvilja, yttrandefrihet. Alla som accepterar dessa idéer är välkomna, även de som inte kallar sig amorister eller är med i samfundet Amoristerna. Varje körmedlem som vill får framträda solo emellanåt, så att rättvisa och yttrandefrihet uppnås. Tag gärna med egna låtar så talar vi om dem och du eller vi sjunger dem. Mitt förslag: En låt om amorism håller på att skrivas. Jag önskar även att S framför sin egen fina text. Vad tycker du/ni? Alla vänner är välkomna. De som vill kan dessutom träna på det som de vill.

Kort förklaring av amorism och samfundet Amoristerna, kyrkan för amorism. Amorism och vår kyrka handlar främst om utbildning om den kravlösa läran/filosofin amorism. Goda samtal är viktigt i amorism. Önskan om mera och bättre yttrandefrihet är en anledning till att samfundet grundades. Amorism är inte politik; ty amorism kräver inte något av någon. Undantag: man får inte bråka alltför mycket på våra möten. Amoristernas ledare ska helga amorism och de amoristiska dygderna som artighet, välvilja, yttrandefrihet m.fl.. Med ordet kyrka menar vi den ursprungliga betydelsen (som de flesta inte känner till), nämligen något som är viktigt... Man måste inte tro på Gud för att vara med i vår kyrka. Vår kyrka bygger nämligen inte på förklaringar om Gud och Jesus. Utifrån denna filosofi och ärlig tro har förklaringar utvecklats om vad amorism tror om Gud och Jesus m.fl.. Amorism har alltså en egen teologi för dem som vill. Amorism varnar för illusioner inom filosofi, ledarskap, politik och religion. Ty många missbrukar begrepp som gott/ont, Gud, Guds vilja, liv efter detta finns eller inte finns. Amorism menar att man bör vara ödmjuk med förklaringar om sådant. Nåväl, det är amorismens filosofi. Man måste inte gilla filosofin för att vara med i kören; i kören är som sagt artighet etc. viktigare. Amorism är nämligen en kravlös filosofi, alltså icke politisk filosofi. Länk som förklarar ordet kyrka: Kyrka. Länk som förklara viktiga begrepp inom filosofi, politik, religion och kultur: Apologetik. Länk som förklarar några vanliga illusioner: Illusioner.

Gåvor till Amoristkören delas ärligt, rättvist och demokratiskt mellan körens medlemmar. Om ni vill skänka pengar till kören via Plusgiro: skriv "kören" på inbetalningen. Då förstår vi att ni vill stöda kören, se länk om Gåvor. Länk finns nedan.


Bild jpg Symbol för amorism och Amoristerna
Symbol för amorism® 
och Amoristerna

Referenser och Länkar till andra artiklar på www.amorism.cc: 

Här förklaras amorism

 
Vänliga, amoristiska* hälsningar till alla från Fredrik och Amoristerna!

Filosofen, grundaren och ledaren (biskop) för Amoristerna, kyrkan för amorism®.

*Amoristisk hälsning betyder att man önskar total lycka till alla. Även när man inte kan förverkliga denna önskan.

4 kommentarer:

 1. Vad roligt, var ska ni hålla till någonstans?

  SvaraRadera
  Svar
  1. Vi är hemma hos mig eller någon vän.

   Radera
 2. När startat du igång och vilken lokal kommer det hållas i?

  SvaraRadera
  Svar
  1. Vi är hemma hos mig eller någon vän. Alla vänner är välkomna.

   Radera

Om du vill kommentera: Klicka på området för kommentar. Välj även "Kommentera som:" och välj om du vill kommentera som: "Google konto", "Namn/Webbadress" eller "Anonym". Annars kommer din kommentar inte fram.
Kommentarer bör vara på svenska och hålla sig till artikelns tema. (Comments in Swedish are prioritized.) Tips: Skriv din kommentar i ordbehandlare. Då blir kommentaren bättre och du kan spara den.